DIS-N240-48
Login for pricing
In Stock: 2 available
240W, 48VDC, DIN Rail PSU
More Information
Total power 240 W
SKU DIS-N240-48
EAN 0790069437854
Manufacturer D-Link
Availability In Stock
Power
Total power240 W
AC input voltage90 - 264 V
AC input frequency47 - 63 Hz
Input current2.5/115VC, 1.3/230VC
Power factor0.98
Power protection featuresOver voltage, Overheating, Overload
Hold time28 ms
Efficiency88.5%
Performance
Rise time100 ms
Harmonized System (HS) code84733020
Design
Product colourStainless steel
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Weight & dimensions
Width63 mm
Depth113.5 mm
Height125.2 mm
Logistics data
Other features
Rise time100 ms
You may also be interested in
Compare Products
Product D-Link 240W Universal AC input / Full range DIN Power Supply D-Link 240W Universal AC input / Full... Login for pricing