GM4500-BK-HD-433
Login for pricing
In Stock:
8 available
Gryphon GM4500, 2D MP Imager, High Density, 433 MHz, Wireless Charging, Black-
Category: Barcode Readers
| Standard interfaces | RF Wireless |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | Laser |
| SKU | GM4500-BK-HD-433 |
| EAN | 5706998760074 |
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | In Stock |
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, PDF417 |
| Yaw reading angle | -65 - 65° |
| Wavelength | 650 nm |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Sensor type | Laser |
| Scanner type | 1D/2D |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 50 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Operating frequency | 433 MHz |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Charging time | 4 h |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of reads per charge | 80000 |
| Input voltage | 4.5 - 14 V |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 3250 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 109 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 235 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |