Datalogic PM9600-DHP433RB barcode reader Handheld bar code reader 1D/2D Laser Black, Yellow
SKU
PM9600-DHP433RB
Login for pricing
In Stock: 11 available
1D/2D, 1280×800, 433 Mhz, 1.8" OLED, 4 keys, 19.8 x 14 x 7.9 cm, 445 g
  • Snappy omnidirectional reading on 1D, stacked and 2D codes, postal codes
  • Standard Range and High Performance models
  • Water and Particulate Sealing Rating: IP65 and IP67; Cradle IP65; 10 million hits trigger
  • Center of gravity design
  • White light illumination
  • High visibility OLED Display with 4-Keys /16-Keys keypad options
  • Datalogic’s 3GLTM (3 Green Lights) technology and loud beeper for good-read feedback
  • Datalogic’s MotionixTM motion-sensing technology
  • Wireless Charging reducing total cost of ownership
More Information
Standard interfaces RS-232,USB
Product colour Black,Yellow
Scanner type 1D/2D
Sensor type Laser
SKU PM9600-DHP433RB
Manufacturer Datalogic
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PowerScan PM9600, High Performance, 433MHz, Display/4-Key Keypad, Removable Battery
Bullet Proof Your Traceability Targets
Future Proof Your Connectivity
Putting Power into Your Hands
Taking Wireless to The Next Level
Ensuring Even Better Cost of Ownership
Scanning
TypeHandheld bar code reader
Yaw reading angle-52 - 52°
Wavelength630 nm
Tilt reading angle0 - 360°
Sensor typeLaser
Scanner type1D/2D
Pitch reading angle-52 - 52°
Light levels (direct sunlight)0 - 100000 lx
Optical sensor resolution (W x H)1280 x 800 pixels
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired & Wireless
Operating frequency433 MHz
Standard interfacesRS-232, USB
Keys quantity4 keys
Display technologyOLED
Built-in displayYes
International Protection (IP) codeIP65, IP67
Product colourBlack, Yellow
BuzzerYes
Display diagonal4.57 cm (1.8")
Print contrast15%
Vibration functionYes
Keys quantity4 keys
Power
Power consumption480 mA
Power source typeBattery
Power consumption (typical)15 W
Number of batteries supported1
Charging time3.2 h
Battery voltage3.7 V
Number of reads per charge80000
Input voltage5 V
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery capacity3350 mAh
AC adapter output voltage5 V
Weight & dimensions
Width79 mm
Depth140 mm
Height149 mm
Weight445 g
Technical details
Display technologyOLED
Built-in displayYes
BuzzerYes
Harmonized System (HS) code84716070
Compliance certificatesREACH, RoHS
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%