Datalogic PM9600-HP433RBK10 barcode reader Handheld bar code reader 1D/2D Laser Black, Yellow
SKU
PM9600-HP433RBK10
- Snappy omnidirectional reading on 1D, stacked and 2D codes, postal codes
- Standard Range and High Performance models
- Water and Particulate Sealing Rating: IP65 and IP67; Cradle IP65; 10 million hits trigger
- Center of gravity design
- White light illumination
- Datalogic’s 3GLTM (3 Green Lights) technology and loud beeper for good-read feedback
- Datalogic’s MotionixTM motion-sensing technology
- Wireless Charging reducing total cost of ownership
Category: Barcode Readers
| Standard interfaces | USB |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | Laser |
| SKU | PM9600-HP433RBK10 |
| EAN | 5715063120705 |
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
PowerScan PM9600-HP, High Performance, 433MHz, USB Kit (Kit includes Scanner PM9600-HP, cradle BC9630-433, Cable CAB-552 , Power Supply 8-0935 and Power Cord 6003-0940)
| Yaw reading angle | -52 - 52° |
| Wavelength | 630 nm |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Sensor type | Laser |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Operating frequency | 433 MHz |
| Standard interfaces | USB |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65, IP67 |
| Buzzer | Yes |
| Print contrast | 15% |
| Vibration function | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power consumption | 480 mA |
| Power source type | Battery |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Number of batteries supported | 1 |
| Charging time | 3.2 h |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of reads per charge | 80000 |
| Input voltage | 5 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3350 mAh |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 425 g |
| Technical details | |
| Buzzer | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| Charging base | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |