CC30MOBL7103
Login for pricing
In Stock: 5 available
re-charge - Car Charger USB-C 30W - BLK
  • Made with 100% GRS certified recycled and 100% recyclable plastic
  • Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge that won’t overheat.
  • A Safe and Fast Charge in Your Car
  • Optimised for Ultra Book, Tablet, Smartphones and other compatible devices
  • Compact design for a seamless fit to your dashboard
More Information
Charger type Auto
SKU CC30MOBL7103
EAN 5711428071033
Manufacturer Dbramante1928
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Unlike most chargers dbramante1928 car chargers are made with 100% recycled plastic and is 100% recyclable. Safely fast charge your device with this USB-C 30W car charger for smartphones, tablets and some Laptops. Built-in protection ensures that your devices are safe from damage caused by overcurrent and overvoltage.
Performance
Plug and PlayYes
Charger typeAuto
Charger compatibilityUniversal
Power source typeCigar lighter
CertificationCE, FCC, RoHS
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Design
Plug and PlayYes
Product colourBlack
Housing materialPlastic
Power
Port 1 output current3 A
Input current3 A
Maximum power30 W
Input voltage12 - 24 V
Output current (5V)3 A
Output current (9V)3 A
Output current (12V)2.5 A
Output current (15V)2 A
Output current (20V)1.5 A
Technical details
Charger compatibilityUniversal
Power source typeCigar lighter
Sustainability complianceYes
Warranty period5 year(s)
Compliance certificatesCE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Certificates
CertificationCE, FCC, RoHS
Sustainability
Sustainability complianceYes
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Warranty period5 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product dbramante1928 re-charge - Car Charger USB-C 30W - BLK dbramante1928 re-charge - Car Charger... Login for pricing
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger - 24W/4.8A - Black StarTech.com Dual-Port USB Car Charger... Login for pricing
Belkin BoostCharge Smartphone Black Cigar lighter Auto
Hot Product
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci... Login for pricing
OtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 20W USB-PD White OtterBox Standard UK Wall Charger 20W... Login for pricing
mophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Universal White AC Fast charging Indoor mophie essentials 20W USB-C PD wall ad... Login for pricing