CH18EUWH7098
Login for pricing
In Stock: 30 available
  • Made with 100% GRS certified recycled and 100% recyclable plastic
  • Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge that won’t overheat.
  • Charge up to 2 devices at once with this dual port 30W USB-C and 18W USB-A with fast charging up to 50% in 30 minutes
  • Optimised for Ultra Book, Tablet, Smartphones and other compatible devices
  • Compact design ideal for home, office, or traveling.
More Information
Charger type Indoor
SKU CH18EUWH7098
EAN 5711428070982
Manufacturer Dbramante1928
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Small form factor
Small form factor
• Smaller form factor, without compromising performance.
• Less plastic, less packaging, less freight, leading to less emissions.
made using 100% recycled plastic
• Plastic = 100% recycled plastic
• Each production has its own GRS transaction certification.
• Made using green energy
Designed to be recycled. 99.9% recyclable.
• Durable and robust.
• Designed from the inside-out to ensure complete seperation when recycled.
• 99.9% re-use of elements during the recycling process.
Circular economy
Circular economy
• Using recycled materials from waste rather than exhausting natural resources.
• A 98% emissions reduction vs. mining extraction.
Unlike most chargers dbramante1928 chargers are made with 100% recycled plastic and is 100% recyclable. This compact 30W+18W wall charger with USB-C and USB-A
easily fits to any environment at home or when you’re out and about.
Performance
Plug and PlayYes
Charger typeIndoor
USB 2.0 ports quantity1
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
CertificationCE, FCC, RoHS
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Design
Plug and PlayYes
Product colourWhite
Housing materialPlastic
Power
Port 2 output current3 A
Port 1 output current3 A
Input current3 A
Maximum power30 W
Input voltage110 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Output current (5V)3 A
Output current (9V)3 A
Output current (12V)2.5 A
Port 1 output power30 W
Port 2 output power18 W
Output current (15V)2 A
Output current (20V)1.5 A