DICOTA D32077-RPET laptop case 29.5 cm (11.6") Sleeve case Black
SKU
D32077-RPET
- Main material made of recycled PET
- The elastic material adapts perfectly to the laptop
- High quality metal zipper
- Offers reliable protection against scratches and small damages
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 11.6 " |
| Material | Fabric,Jersey,Polyethylene terephthalate (PET) |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | D32077-RPET |
| EAN | 7640239421592 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | In Stock |
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 29.5 cm (11.6") |
| Width | 320 mm |
| Weight | 100 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 300 x 30 x 205 mm |
| Height | 225 mm |
| Depth | 25 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Gender | Unisex |
| Closure type | Zipper |
| Design | |