DICOTA D32153-RPET laptop case 33 cm (13") Sleeve case Navy
SKU
D32153-RPET
Login for pricing
In Stock: 52 available
Skin URBAN 13 navy
  • Elasticated fit, specially developed for MacBooks
  • Practical loop for easy removal from a backpack or bag
  • Soft inner lining made of faux fur for additional protection
  • Water-repellent outer material
  • Fairly and sustainably produced from recycled PET bottles
  • Also suitable for notebooks from other brands
More Information
Brand compatibility Apple
Maximum screen size 13 "
Material Fabric,Neoprene,Recycled polyester
Case type Pouch case
SKU D32153-RPET
EAN 7640239422698
Manufacturer Dicota
Availability In Stock
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size33 cm (13")
Width360 mm
Weight195 g
Notebook compartment dimensions (W x D x H)305 x 20 x 215 mm
Height240 mm
Depth20 mm
Features
Product main colourNavy
Case typeSleeve case
Quantity1
Protection featuresWater repellent
Maximum screen size33 cm (13")
Brand compatibilityApple
Made with recycled materialsYes
GenderUnisex
Closure typeZipper
Design
Case typeSleeve case
Maximum screen size33 cm (13")
Technical details
Quantity1
GenderUnisex
Warranty period30 year(s)
Packaging content
Packaging data
You may also be interested in
Compare Products
Product DICOTA D32153-RPET laptop case 33 cm (13") Sleeve case Navy DICOTA D32153-RPET laptop case 33 cm (... Login for pricing
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14.3") Briefcase Black, Red
Bestseller
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14... Login for pricing
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Hot Product
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B... Login for pricing
DICOTA Smart Skin 13-13.3 DICOTA Smart Skin 13-13.3 Login for pricing
SKU
D32153-RPET
CN31
CN414EU
CN415EU
110265
D31180
Manufacturer
Dicota
Targus
Targus
Port Designs
Dicota
Case type
Sleeve case
Briefcase
Briefcase
Backpack
Sleeve case
Material
N/A
Polyester
N/A
Polyester
Neoprene
Maximum screen size
12" to 13"
15" to 16"
14" to 15"
15" to 16"
15" to 16"