DICOTA D3250805 laptop case 43.9 cm (17.3") Briefcase Black
SKU
D3250805
- Padded notebook compartment with high density foam (HDF)
- Additional protection due to metal wire frame
- High-quality metal features
- Storage space for documents
- Front pocket with storage space for mobile accessories
- Trolley strap
- Removable, adjustable shoulder strap
- Water-repellent material for comfortable travel in all weathers
- Made of 11 recycled PET bottles
Category: Laptop Cases
| SKU | D3250805 |
|---|---|
| EAN | 7640239423589 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | In Stock |
Introducing the TWO Series – The Story Continues
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Width | 440 mm |
| Height | 325 mm |
| Depth | 100 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Material | Recycled polyester |
| Brand compatibility | Universal |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Technical details | |
You may also be interested in
| Product |
DICOTA D3250805 laptop case 43.9 cm (1...
Login for pricing
Popular
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
Login for pricing
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
Hot Product
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
Urban Factory Mixee Toploading Laptop...
Recommended
Targus Citygear 43.9 cm (17.3") T...