Eaton 9PX3000IRT3UBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s)
SKU
9PX3000IRT3UBS
Login for pricing
In Stock: 1 available
9PX UPS, Online/Double-conversion, 3000 VA, 3000 W, Input C20, Outputs 8 x C13 & 2 x C19, Rack/tower, 3U, with BS input cord
Product colour Black,Silver
Output power 3000 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU 9PX3000IRT3UBS
EAN 3553340620256
Input power factor0.99
Output power3000 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency94%
Power factor1
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)3%
Output power capacity3 kVA
Efficiency (ECO mode)98%
Features
Output frequency50/60 Hz
Input power factor0.99
Output power3000 W
Efficiency94%
Power factor1
Noise level40 dB
Efficiency (ECO mode)98%
Input frequency40/70 Hz
Battery
Number of batteries supported6
Battery voltage12 V
Product colourBlack, Silver
CertificationIEC/EN 62040-1 UL 1778 IEC/EN 62040-2 cULus Listed EAC
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 96%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Weight & dimensions
Weight28 kg
Width570 mm
Height240 mm
Depth780 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedInput power cable, Serial, USB cable
Rack mount kitYes
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Compare Products
Product Eaton 9PX3000IRT3UBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s) Eaton 9PX3000IRT3UBS uninterruptible p... Login for pricing