C11CC24032
Login for pricing
In Stock: 101 available
LX-350, 240 x 144 DPI, NLQ, RS-232, USB 2.0 B, 27W, 4100g
More Information
Colour No
SKU C11CC24032
EAN 8715946502946
Manufacturer Epson
Availability In Stock
A very economical printer to run, the LX-350 helps save money with its high ribbon yield of 4 million characters and its low power consumption. Using just 1.1W in sleep mode and 27W when powered on, the LX-350 is qualified by ENERGY STAR for its excellent energy efficiency. Easy to integrate, the LX-350 has Parallel, Serial and USB interfaces as standard, and will fit neatly onto desks thanks to its compact design and cable management system.
High reliability - MTBF of 10,000 operating hours
Power-efficient - 1.1W on standby, 27W powered on
Economical - Ribbon yield of 4m characters
Easy integration - Parallel, Serial and USB interfaces
Compact design - Fits neatly onto desks
Print quality
Maximum resolution240 x 144 DPI
Maximum printing width (columns)80
ColourNo
Printing
Print technology
Print head9-pin
Features
Product colourBlack
RAM capacity128 KB
Country of originIndonesia
Sound pressure level (printing)53 dB
Memory
RAM capacity128 KB
Ports & interfaces
Standard interfacesParallel, RS-232, USB 2.0
Endurance
Print head9-pin
Ribbon life4 million characters
Mean time between failures (MTBF)10000 h
Power
Power consumption (typical)27 W
Power consumption (standby)1.1 W
Weight & dimensions
Package width360 mm
Package depth420 mm
Package height215 mm
Package weight5.2 kg
Width348 mm
Depth275 mm
Height154 mm
Weight4.1 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Storage temperature (T-T)5 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Storage relative humidity (H-H)10 - 80%
System requirements
Packaging data
Package width360 mm
Package depth420 mm
Package height215 mm
Package weight5.2 kg
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Quantity per pack1 pc(s)
Pallet gross width80 cm
Pallet gross length120 cm
Pallet gross height2.08 m
Products per pallet layer (UK)6 pc(s)
Products per pallet layer5 pc(s)
Products per pallet (UK)54 pc(s)
Pallet width (UK)100 cm
Pallet length (UK)120 cm
Pallet height (UK)2.08 m
Sustainability certificatesENERGY STAR
Country of originIndonesia
Other features
Products per pallet45 pc(s)
Design
Product colourBlack
Logistics data
Products per pallet45 pc(s)
Pallet gross width80 cm
Pallet gross length120 cm
Pallet gross height2.08 m
Pallet width (UK)100 cm
Pallet length (UK)120 cm
Pallet height (UK)2.08 m
You may also be interested in
Compare Products
Product Epson LX-350 UK 240V Epson LX-350 UK 240V Login for pricing