C11CH25401DA
Login for pricing
In Stock: 92 available
LCD, Inkjet, Wi-Fi Direct, IPrint
  • Portable printing: Lightweight, compact design
  • Rechargeable battery: Plug into any USB port or recharge with the bundled AC adaptor
  • Wi-Fi & Wi-Fi Direct: Print wirelessly wherever you are
  • Quality results: Pigment inks ensure top results
  • User-friendly: Hassle-free with simple set-up
More Information
Market positioning Home & Office
Colour Yes
Maximum resolution 5760 x 1440 DPI
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) 14 ppm
SKU C11CH25401DA
EAN 8715946670829
Manufacturer Epson
Availability In Stock
Product Family WorkForce
Portable printing
The WF-110W is Epson's smallest and lightest wireless A4 inkjet printer. It measures just 309x154x61mm and weighs 1.6kg.
Print without a power cable
Convenient
High-quality prints
Efficient
The WF-110W delivers an ISO print speed of 7ppm in black and 4ppm in colour and has an ink yield of up to 250 pages in black and 200 in colour. With a 3.7cm LCD screen, it's easy to set-up a Wi-Fi connection without the need for a PC, and to check ink supply levels.
Print quality
ColourYes
Print technology
Ink typePigment-based ink
Duplex printingNo
Ports & interfaces
Wi-Fi DirectYes
Mobile printing technologiesEpson IPrint, Google Cloud Print
Card reader integratedNo
Wi-FiYes
Ethernet LANNo
USB 2.0 ports quantity1
USB portYes
Display
Built-in displayYes
Colour displayYes
DisplayLCD
Software
Features
Ink typePigment-based ink
Duplex printingNo
Product colourBlack
Printing
Print speed (ISO/IEC 24734) mono7 ipm
Print speed (ISO/IEC 24734) colour4 ipm
Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter)11 ppm
Print speed (ISO/IEC 24734) black (battery)4 ppm
Print speed (ISO/IEC 24734) colour (battery)2 ppm
Input & output capacity
Total number of input trays1
Total input capacity45 sheets
Network
Wi-Fi DirectYes
Wi-FiYes
Ethernet LANNo
Performance
Card reader integratedNo
Sound pressure level (printing)45 dB
Design
Built-in displayYes
Colour displayYes
Product colourBlack
DisplayLCD
Power
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (ready)4 W
Power consumption (standby)1.3 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (printing)11 W
Battery
Battery recharge time3 h
Packaging content
Battery includedYes
AC adapter includedYes
Cables includedMicro-USB
Technical details
Battery recharge time3 h
System requirements
Weight & dimensions
Width309 mm
Depth159 mm
Height61 mm
Weight1.6 kg
Packaging data
Battery includedYes
AC adapter includedYes
Cables includedMicro-USB
Logistics data
Harmonized System (HS) code84433210
You may also be interested in
Compare Products
SKU
C11CH25401DA
C11CG43401
Manufacturer
Epson
Epson
Colour
Colour
Maximum resolution
5760 x 1440 DPI
5760 x 1440 DPI
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)
14-18ppm
over 22ppm