C11CK92401
Login for pricing
In Stock: 138 available
WorkForce WF-2110W
  • Compact design Small and compact, ideal for the home office or small offices
  • Wi-Fi, Ethernet and USB Connect easily to any type of network you need at home or in the office
  • Individual XL inks Print up to 2.5x more pages with XL inks
  • Epson Smart Panel app Print from your smart device and monitor your printer
More Information
Market positioning Home & Office
Colour Yes
Maximum resolution 5760 x 1440 DPI
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) 34 ppm
SKU C11CK92401
EAN 8715946710174
Manufacturer Epson
Availability In Stock
Product Family WorkForce
Compact and reliable
Compact and reliable
Flexible connectivity
Economical printing
Mobile printing
Print quality
Maximum duty cycle3000 pages per month
ColourYes
Print technology
Printing coloursBlack, Cyan, Magenta, Yellow
Duplex printingYes
Duplex printing modeManual
Input capacity
Maximum input capacity100 sheets
Ports & interfaces
Wi-Fi DirectYes
Wi-Fi standards802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Supported network protocolsSNMP, HTTP, DHCP, APIPA, DDNS, mDNS, SLP, WSD, Ping, SMTP
Security algorithms64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-SAE
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
USB 2.0 ports quantity1
USB portYes
Display
Built-in displayNo
Software
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1
Mac operating systems supportedMac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura
Server operating systems supportedWindows Server 2003, Windows Server 2003 R2
Features
Duplex printingYes
Duplex printing modeManual
Product colourBlack
Printing
Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter)18 ppm
Input & output capacity
Total number of input trays1
Total input capacity100 sheets
Maximum number of input trays1
Paper handling
Maximum ISO A-series paper sizeA4
ISO A-series sizes (A0...A9)A4, A5, A6
ISO B-series sizes (B0...B9)B5, B6
Non-ISO print media sizesLegal, Letter
Envelopes sizes10, C6, DL
Photo paper sizes10x15,13x18 cm
Paper tray media typesEnvelopes, Photo paper, Plain paper
Network
Wi-Fi DirectYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Design
Built-in displayNo
Product colourBlack
Power
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (printing)12 W
Technical details
System requirements
Weight & dimensions
Width392 mm
Depth264 mm
Height148 mm
Weight3.2 kg
You may also be interested in
Compare Products
Canon PIXMA TS4150i inkjet printer Canon PIXMA TS4150i inkjet printer Login for pricing
SKU
C11CK92401
7181C008
Manufacturer
Epson
Canon
Colour
Colour
N/A
Maximum resolution
5760 x 1440 DPI
N/A
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)
over 22ppm