Hannspree HP241PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
HP241PJB
Login for pricing
In Stock: 75 available
23.8", IPS, Full HD (1920 x 1080 p), 100 Hz, 16:9, 1300:1, 16.7M Colors, HDMI / DP / VGA, VESA 100 x 100, 3.7 kg
  • Multiple Video Modes
  • Low Power Consumption
  • Slim Profile
  • Inputs : DP, HDMI, VGA
  • Pivot Function (90° Rotation) and Swivel
  • Multi-Functional Height Adjustable Stand
  • 23.8” 16:9 LED Backlight Monitor
  • Tilt and Wall-Mountable (VESA)
  • 1920 x 1080 @ 100Hz Full HD Resolution
  • Frameless Bezel Design
  • Built-in Stereo Speakers
  • 178° / 178° Ultra Wide Viewing Angle
More Information
SKU HP241PJB
EAN 4711404024979
Manufacturer Hannspree
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Stay comfortable and productive with the 23.8" Full HD LED monitor, featuring a versatile height-adjustable stand. Enjoy smooth 100Hz performance, ultra-wide 178° viewing angles, and a sleek frameless bezel for a modern aesthetic. With pivot, swivel, and tilt functions plus DP, HDMI, and VGA connectivity, this slim (remove and)energy-efficient display adapts perfectly to any workspace.
An eye care display with FHD resolution
The 23.8" Full HD LED monitor with its height-adjustable stand is perfect for staying comfortable and productive. Smooth 100Hz performance, ultra-wide 178° viewing angles and a sleek frameless bezel that gives it a modern look are all features you can enjoy. This slim display is the perfect fit for any workspace thanks to its slim design, energy-saving features, and versatile connectivity. With features like pivot, swivel, and tilt, plus support for DP, HDMI, and VGA, it adapts to any environment.
EXTENSIVE CONNECTIVITY
VIVID IMAGES, LIFELIKE VISUALS
THE LATEST TECHNOLOGY WITH 178° ULTRA-WIDE VIEW ANGLES
Elegant Design with Ultra-Narrow Bezel
Ergonomic Design – 4-in-1 Adjustable Stand
Anti-Glare Treatment
Speakers and Headphones
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Game modeYes
Smart modesGame, Movie, Standard
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)8000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Horizontal scan range30 - 113 kHz
Vertical scan range48 - 100 Hz
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1300:1
Surface hardness3H
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)60.4 cm
Haze rate25%
LED backlightYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages16
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Power
Power cable length1.5 m
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.24 W
Power consumption (typical)15.4 W
Power consumption (off)0.17 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours15 kWh
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Audio inputYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
Technical details
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesErP
Compliance certificatesCE, RoHS
Game modeYes
Weight (with stand)3.7 kg
Surface hardness3H
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle0 - 90°
Number of OSD languages16
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12.5 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 85%
Weight & dimensions
Width (with stand)538.4 mm
Depth (with stand)215.3 mm
Height (with stand)365.8 mm
Weight (with stand)3.7 kg
Package width655 mm
Package depth180 mm
Package height390 mm
Package weight4.1 kg
Packaging data
Package width655 mm
Package depth180 mm
Package height390 mm
Package weight4.1 kg
Power cable length1.5 m
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Packaging content
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Indication
LED indicatorsYes
Sustainability
Sustainability certificatesErP
Other features
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Hannspree HP241PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP241PJB computer monitor 60... Login for pricing
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor... Login for pricing