EDA10A-11B064N21RK
Login for pricing
In Stock: 2 available
10.1'', 1920 x 1200, Qualcomm Snapdragon SM4350-AC, 8 core, 2.2 GHz, WLAN, USB-C, Li-Ion, 8000 mAh, 4/64 GB
More Information
SKU EDA10A-11B064N21RK
Manufacturer Honeywell
Availability In Stock
Power Your Productivity:
Equipped with a Qualcomm® Snapdragon octa-core 2.2GHz processor, the EDA10A provides outstanding performance with Wi-Fi 6, NFC, and Bluetooth® 5.1 for high-speed communications. It features a bright FHD display and an ergonomic design for enhanced user comfort, complemented by a robust 8,000 mAh battery that supports hot-swapping for uninterrupted work.
Versatile and Robust:
Extreme Durability:
Display
Display resolution1920 x 1200 pixels
Touchscreen typeCapacitive
Display diagonal25.6 cm (10.1")
Panel typeIPS
Processor
Processor manufacturerQualcomm
Processor frequency2.2 GHz
Processor modelSM4350-AC
Processor cores8
Processor familySnapdragon
Memory
Internal memory4 GB
Storage
Storage mediaFlash
Internal storage capacity64 GB
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Camera
Rear camera typeSingle camera
Front cameraNo
Network
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Near Field Communication (NFC)Yes
BluetoothYes
Bluetooth version5.1
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Design
International Protection (IP) codeIP65
Device typeMobile tablet
Form factorSlate
Product colourBlack
Performance
Operating system installedAndroid 14
Technical details
Device typeMobile tablet
Form factorSlate
Product colourBlack
Processor manufacturerQualcomm
Software
PlatformAndroid
Battery
Battery voltage3.85 V
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery capacity8000 mAh
Battery includedYes
Power
USB Type-C charging portYes
Endurance
Weight & dimensions
Width257 mm
Depth11.7 mm
Height166.5 mm
Weight674 g
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-30 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Drop proof1.3 cm
Other features
Processor familySnapdragon
You may also be interested in
Compare Products
Product Honeywell EDA10A Snapdragon 64 GB 25.6 cm (10.1") 4 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Android 14 Black Honeywell EDA10A Snapdragon 64 GB 25.6... Login for pricing
Samsung Galaxy Tab S11 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Grey
Bestseller
Samsung Galaxy Tab S11 128 GB 27.9 cm... Login for pricing
Samsung Galaxy Tab S Galaxy Tab S10+ (12.4", Wi-Fi)
New
Samsung Galaxy Tab S Galaxy Tab S10+ (... Login for pricing
Samsung Galaxy Tab S11 5G 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Grey
Hot Product
Samsung Galaxy Tab S11 5G 128 GB 27.9... Login for pricing
Zebra ET401 5G 64 GB 20.3 cm (8") 6 GB Wi-Fi 7 (802.11be) Black Zebra ET401 5G 64 GB 20.3 cm (8")... Login for pricing
Honeywell EDA10A 5G Snapdragon 128 GB 25.9 cm (10.2") 8 GB Wi-Fi 6E (802.11ax) Android 12 Black Honeywell EDA10A 5G Snapdragon 128 GB... Login for pricing