PM45A10030030300
Login for pricing
In Stock: 1 available
More Information
Print technology Thermal transfer
Connectivity technology Wired
Colour No
SKU PM45A10030030300
Manufacturer Honeywell
Availability In Stock
Print quality
Maximum resolution300 x 300 DPI
Maximum printing width10.6 cm
Printing
ColourNo
Printing coloursBlack
Print speed300 mm/sec
Maximum printing width10.6 cm
Maximum print length2.2 m
Number of printable dots11.8 dot
Margin depth settingsFixed
Display
DisplayLCD
Network
Wi-FiNo
Ethernet LANYes
Memory
Internal memory256 MB
Flash memory512 MB
Paper handling
Maximum roll diameter21.3 cm
Maximum label width11.4 cm
Core diameter7.62 cm
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity2
RS-232 ports1
Connectivity technologyWired
Wi-FiNo
Ethernet LANYes
USB portYes
Performance
Mobile operating systems supportedAndroid, iOS
Built-in barcodes1D, 2D
Internal memory256 MB
Image formats supportedBMP, GIF, PCX, PNG
Flash memory512 MB
Page description languagesDP, DPL, IPL, XML, ZPL II
Design
DisplayLCD
Product colourBlack
Control typeTouch
Built-in displayYes
Power
Power consumption (standby)9.6 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Technical details
Windows operating systems supportedYes
Product colourBlack
Built-in barcodes1D, 2D
Maximum label width11.4 cm
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code84433210
Compliance certificatesRoHS, CE
System requirements
Linux operating systems supportedYes
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 90%
Operating temperature (T-T)5 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 85%
Weight & dimensions
Width284 mm
Depth483 mm
Height295 mm
Logistics data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Honeywell PM45A label printer Thermal transfer 300 x 300 DPI 300 mm/sec Wired Ethernet LAN Honeywell PM45A label printer Thermal... Login for pricing
Zebra ZT610 label printer Thermal transfer 300 x 300 DPI 300 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth
Bestseller
Zebra ZT610 label printer Thermal tran... Login for pricing
Hot Product
Zebra ZT510 label printer Thermal transfer 300 x 300 DPI 305 mm/sec Ethernet LAN Bluetooth Zebra ZT510 label printer Thermal tran... Login for pricing