PM65A12000000300
Login for pricing
In Stock: 1 available
More Information
Print technology Thermal transfer
Connectivity technology Wired & Wireless
Colour No
SKU PM65A12000000300
Manufacturer Honeywell
Availability In Stock
Print quality
Maximum resolution300 x 300 DPI
Maximum printing width16.7 cm
Printing
Minimum print length2.2 m
ColourNo
Print speed250 mm/sec
Maximum printing width16.7 cm
Display
Display diagonal15.2 cm (6")
DisplayLCD
Network
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Memory
Internal memory256 MB
Flash memory512 MB
Paper handling
Maximum roll diameter21.3 cm
Maximum label width17.8 cm
Ports & interfaces
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
USB 2.0 ports quantity2
RS-232 ports1
Bluetooth version5.2
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
USB portYes
Performance
Mobile operating systems supportedAndroid, iOS
Built-in barcodes1D, 2D
Internal memory256 MB
Image formats supportedBMP, GIF, PCX, PNG
Flash memory512 MB
CertificationRoHS Compliant, CE (EN55032 Class B), FCC Class B, Energy Star 3.0
Page description languagesDPL, IPL, PDF, XML, ZPL II
Design
Display diagonal15.2 cm (6")
DisplayLCD
Product colourBlack
Control typeTouch
Power
Power consumption (standby)9.6 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Technical details
Windows operating systems supportedYes
Product colourBlack
Built-in barcodes1D, 2D
Maximum label width17.8 cm
Certificates
System requirements
Linux operating systems supportedYes
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 90%
Operating temperature (T-T)5 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 85%
Weight & dimensions
Width350 mm
Depth484 mm
Height292 mm
Weight13.7 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product Honeywell PM65 label printer Thermal transfer 300 x 300 DPI 250 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Wi-Fi Bluetooth Honeywell PM65 label printer Thermal t... Login for pricing
Zebra ZT610 label printer Thermal transfer 300 x 300 DPI 300 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth
Bestseller
Zebra ZT610 label printer Thermal tran... Login for pricing
Hot Product
Zebra ZT510 label printer Thermal transfer 300 x 300 DPI 305 mm/sec Ethernet LAN Bluetooth Zebra ZT510 label printer Thermal tran... Login for pricing