HP 3JA25AE/963 Ink cartridge yellow, 700 pages 10.7ml for HP OJ Pro 9010/e/9020/9020 e
- Original HP 963 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Yellow (~700 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Depend on Original HP 963 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 700.00 |
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 10.70 |
| SKU | 3JA25AE |
| EAN | 0192545866422 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | 3JA25AE |
| Colour ink volume | 10.7 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 700 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 380.6 kg (839.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 800.1 x 1193.8 x 1701.8 mm (31.5 x 47 x 67") |
| Technical details | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545866446, 192545866422, 192545866439 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 192545866446; (BGX) 192545866422; (BGY) 192545866439 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 126 mm |
| Depth | 25 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 114 mm |
| Package height | 126 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 25 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 114 mm |
| Package height | 126 mm |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1702 mm |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 170.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 380.6 kg |
| Master (outer) case width | 303 mm |
| Master (outer) case length | 249 mm |
| Master (outer) case height | 156 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.88 kg |