HP CB540A/125A Toner cartridge black, 2.2K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ CP 1210
SKU
CB540A
Login for pricing
In Stock: 2 available
125A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 125A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~2,200 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 125A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 2200.00
Colour black
SKU CB540A
EAN 0808736839174
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Compatible Printers: HP Color LaserJet CP 1519 NI, HP Color LaserJet CM 1312 CI MFP, HP Color LaserJet CM 1312 Series, HP Color LaserJet CM 1312 EI MFP, HP Color LaserJet CM 1312 NFI MFP, HP Color LaserJet CP 1216, HP Color LaserJet CM 1512 NFI, HP Color LaserJet CM 1500 Series, HP Color LaserJet CP 1200 Series, HP Color LaserJet CM 1312 EB MFP, HP Color LaserJet CP 1519 N, HP Color LaserJet CM 1512 H, HP Color LaserJet CM 1312 WI MFP, HP Color LaserJet CP 1213, HP Color LaserJet CM 1512 Series, HP Color LaserJet CM 1300 Series, HP Color LaserJet CP 1210, HP Color LaserJet CP 1517 N, HP Color LaserJet CP 1514 N, HP Color LaserJet CP 1500 Series, HP Color LaserJet CP 1215, HP Color LaserJet CM 1512 A, HP Color LaserJet CP 1515 N, HP Color LaserJet CP 1518 NI, HP Color LaserJet CP 1510 Series, HP Color LaserJet CM 1312 WB MFP, HP Color LaserJet CP 1214 N, HP Color LaserJet CM 1312 CB MFP, HP Color LaserJet CP 1516 N, HP Color LaserJet CP 1517 NI, HP Color LaserJet CP 1214, HP Color LaserJet CP 1513 N, HP Color LaserJet CP 1217, HP Color LaserJet CM 1312 MFP, HP Color LaserJet CP 1513, HP Color LaserJet CM 1512 W
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield2200 pages
CompatibilityHP 125 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCB540A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Total amount of recycled materials used for making19%
Pallet size (EU)1183 x 775 x 1134 mm
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet4 pc(s)
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet280 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width365 mm
Depth100 mm
Height110 mm
Package depth100 mm
Package weight800 g
Weight600 g
Package width365 mm
Package height110 mm
Products per pallet216 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1183 x 775 x 1134 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth100 mm
Package weight800 g
Package width365 mm
Package height110 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCB540A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons40 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)808736839174
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)808736839174
Other features
Logistics data
Pallet gross length93.8 cm
Pallet gross height123.3 cm
Pallet gross weight203 kg
Master (outer) cases per pallet layer24 pc(s)
Pallet gross width112.2 cm
Pallet weight (EU)203 kg
Master (outer) cases per pallet (EU)24 pc(s)
Products per pallet216 pc(s)