HP CF211A/131A Toner cartridge cyan, 1.8K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro 200
SKU
CF211A
Login for pricing
In Stock: 2 available
131A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 131A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Cyan (~1,800 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • HP 131A Cyan LaserJet Toner Cartridge prints professional-quality documents and marketing materials in your home or office. Maintain productivity by avoiding wasted time and supplies. These cartridges are specifically designed for your printer.
  • Depend on Original HP 131A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan
Brand compatibility HP
Capacity 1800.00
Colour cyan
SKU CF211A
EAN 0886111334971
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Colour toner page yield1800 pages
CompatibilityHP 131 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF211A
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursCyan
Country of originChina, Japan
HP segmentBusiness, Enterprise
Total amount of recycled materials used for making19%
Pallet size (EU)1183 x 775 x 1139 mm
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet280 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 25 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width365 mm
Depth100 mm
Height110 mm
Package depth100 mm
Package weight800 g
Weight600 g
Package width365 mm
Package height110 mm
Products per pallet280 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1122 x 938 x 1244 mm
Print quality
Packaging data
Package depth100 mm
Package weight800 g
Package width365 mm
Package height110 mm
Technical details
OEM codeCF211A
Country of originChina, Japan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons40 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)4.5
HP GTIN (EAN/UPC)886111334971
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)886111334971
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight244.5 kg
Master (outer) cases per pallet layer28 pc(s)
Pallet weight (EU)193.3 kg
Products per pallet280 pc(s)