HP CF219A/19A Drum kit, 12K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro M 102
SKU
CF219A
Login for pricing
In Stock: 7 available
19A Original LaserJet Imaging Drum
  • Original HP 19A toner supplies deliver legendary HP print quality.
  • HP 19 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M102, M130
  • 1 Black (~12,000 pages)
  • Depend on Original HP 19A toner supplies designed specifically for your HP printer.
  • Imaging drum; Recycling guide
Brand compatibility HP
Capacity 12000.00
Colour no color
SKU CF219A
EAN 0889894797421
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield12000 pages
CompatibilityHP 19 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M102, M130
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF219A
Print technologyLaser
Printing coloursBlack
Country of originVietnam
HP segmentBusiness, Enterprise
Pallet size (EU)1100 x 763 x 1169 mm
UNSPSC-code44103109
Pallet weight (imperial)154.4 kg (340.5 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 960.1 x 1264.9 mm (43.3 x 37.8 x 49.8")
Layers per pallet11 pc(s)
Master (outer) cases per pallet319 pc(s)
Products per pallet (EU)230 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width365 mm
Depth97 mm
Height102 mm
Package depth97 mm
Package weight420 g
Weight200 g
Package width365 mm
Package typeBox
Package height102 mm
Products per pallet319 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 961 x 1266 mm
Print quality
Print technologyLaser
Packaging data
Package depth97 mm
Package weight420 g
Package width365 mm
Package typeBox
Package height102 mm
Technical details
OEM codeCF219A
Country of originVietnam
UNSPSC-code44103109
Layers per pallet11 pc(s)
Box contentsImaging drum; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons44 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)23 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)889894797421
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)889894797421
Other features
Logistics data
Pallet gross weight154.8 kg
Master (outer) cases per pallet layer29 pc(s)
Pallet weight (EU)117.3 kg
Products per pallet319 pc(s)