SKU
CF373AM
Login for pricing
In Stock: 2 available
125A 3-pack Cyan/Magenta/Yellow Original LaserJet Toner Cartridges
  • Original HP 125A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Cyan (~1,400 pages); 1 Magenta (~1,400 pages); 1 Yellow (~1,400 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • As you print more, you save more without sacrificing the reliable, trouble-free printing of Original HP. New HP 125A LaserJet Tri-packs – designed for higher-volume, photo-quality business printing – are a convenient, high-value option.
  • Depend on Original HP 125A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 3 toner cartridges; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan,Magenta,Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 1400.00
Colour cyan magenta yellow
SKU CF373AM
EAN 0887111403025
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
Defining moments, vibrant results.
Compatible Printers: HP Color LaserJet CP 1515 N, HP Color LaserJet CM 1512 H, HP Color LaserJet CM 1312 MFP, HP Color LaserJet CM 1312 CI MFP, HP Color LaserJet CP 1500 Series, HP Color LaserJet CP 1510 Series, HP Color LaserJet CP 1216, HP Color LaserJet CM 1500 Series, HP Color LaserJet CM 1512 A, HP Color LaserJet CM 1312 NFI MFP, HP Color LaserJet CM 1300 Series, HP Color LaserJet CP 1215, HP Color LaserJet CP 1517 N, HP Color LaserJet CM 1312 Series, HP Color LaserJet CP 1514 N, HP Color LaserJet CM 1512 NFI, HP Color LaserJet CP 1518 NI, HP Color LaserJet CM 1312 EI MFP, HP Color LaserJet CM 1512 Series, HP Color LaserJet CP 1519 NI, HP Color LaserJet CP 1519 N, HP Color LaserJet CP 1214, HP Color LaserJet CP 1517 NI, HP Color LaserJet CP 1214 N, HP Color LaserJet CM 1512 W, HP Color LaserJet CP 1513, HP Color LaserJet CM 1312 CB MFP, HP Color LaserJet CP 1217, HP Color LaserJet CP 1210, HP Color LaserJet CP 1200 Series, HP Color LaserJet CM 1312 EB MFP, HP Color LaserJet CM 1312 WB MFP, HP Color LaserJet CP 1516 N, HP Color LaserJet CM 1312 WI MFP, HP Color LaserJet CP 1213, HP Color LaserJet CP 1513 N
Features
TypeOriginal
Colour toner page yield1400 pages
CompatibilityHP 125 toner cartridges work with:
Quantity per pack3 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF373AM
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentHome, Home office
Total amount of recycled materials used for making17%
Pallet size (EU)1102 x 740 x 1139 mm
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet54 pc(s)
Products per pallet (EU)54 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 60%
Operating temperature (T-T)10 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width365 mm
Depth300 mm
Height110 mm
Package depth300 mm
Package weight2.4 kg
Weight1.8 kg
Package width365 mm
Package height110 mm
Products per pallet216 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1102 x 740 x 1139 mm
Packaging data
Package depth300 mm
Package weight2.4 kg
Package width365 mm
Package height110 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF373AM
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet9 pc(s)
Box contents3 toner cartridges; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons36 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)6 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)887111403025
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887111403025
Other features
Logistics data
Pallet gross weight203 kg
Master (outer) cases per pallet layer24 pc(s)
Pallet weight (EU)150.1 kg
Products per pallet216 pc(s)