HP CF402A/201A Toner cartridge yellow, 1.33K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro M 252
SKU
CF402A
Login for pricing
In Stock: 8 available
201A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 201A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 201 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M252, M274
  • 1 Yellow (~1,330 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 201A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 1330.00
Colour yellow
SKU CF402A
EAN 0888793237960
TypeOriginal
Colour toner page yield1330 pages
CompatibilityHP 201 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M252, M274
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF402A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursYellow
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)244.9 kg (540 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4")
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet300 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF402A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons40 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)888793237960
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)888793237960
Other features
Logistics data
Pallet gross length98.6 cm
Pallet gross height125.4 cm
Pallet gross weight245.5 kg
Master (outer) cases per pallet layer30 pc(s)
Pallet gross width110 cm
Pallet weight (EU)183 kg
Master (outer) cases per pallet (EU)24 pc(s)
Products per pallet300 pc(s)