HP CF450A/655A Toner cartridge black, 12.5K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet M 652/681
SKU
CF450A
Login for pricing
In Stock: 4 available
655A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 655A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 655 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M652, M653, M681, M682
  • 1 Black (~12,500 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 655A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 12500.00
Colour black
SKU CF450A
EAN 0889894325419
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
Features
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield12500 pages
CompatibilityHP 655 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M652, M653, M681, M682
Quantity per pack1 pc(s)
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Pallet size (EU)1155 x 760 x 1104 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)152.5 kg (336.1 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1140.5 x 990.6 x 1104.9 mm (44.9 x 39 x 43.5")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet90 pc(s)
Products per pallet (EU)70 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width378 mm
Depth163 mm
Height192 mm
Package depth163 mm
Package weight1.47 kg
Weight1.03 kg
Package width378 mm
Package height192 mm
Products per pallet90 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1140 x 990 x 1104 mm
Print quality
Packaging data
Package depth163 mm
Package weight1.47 kg
Package width378 mm
Package height192 mm
Technical details
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)14 pc(s)
Total carbon footprint (kg of CO2e)7.2
HP GTIN (EAN/UPC)889894325419
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)889894325419
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight152.8 kg
Master (outer) cases per pallet layer18 pc(s)
Pallet weight (EU)123 kg
Products per pallet90 pc(s)