HP CF540A/203A Toner cartridge black, 1.4K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro M 254
SKU
CF540A
Login for pricing
In Stock: 312 available
203A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 203A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 203 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M254, M280, M281
  • 1 Black (~1,400 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 203A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1400.00
Colour black
SKU CF540A
EAN 0190781107088
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1400 pages
CompatibilityHP 203 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M254, M280, M281
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF540A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)244.9 kg (540 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4")
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet300 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF540A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons40 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)190781107088
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)190781107088
Other features
Recycling guideYes
Packaging content
Recycling guideYes
Logistics data
Pallet gross length98.6 cm
Pallet gross height125.4 cm
Pallet gross weight246 kg
Master (outer) cases per pallet layer30 pc(s)
Pallet gross width110 cm
Pallet weight (EU)183 kg
Products per pallet300 pc(s)