HP Q2612A/12A Toner cartridge black, 2K pages ISO/IEC 19752 for Canon LBP-3000
SKU
Q2612A
Login for pricing
In Stock: 2 available
12A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 12A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~2,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 12A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Capacity 2000.00
Colour black
Type Original
SKU Q2612A
EAN 0808736558136
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Compatible Printers: Canon LBP-2900, HP LaserJet 3020, HP LaserJet 3000 Series, HP LaserJet 1022 NW, Canon i-SENSYS LBP-3000, HP LaserJet 3055, HP LaserJet 1022, Canon LBP-3000, HP LaserJet 3050 Z, HP LaserJet 3015 AIO, HP LaserJet 1022 N, HP LaserJet 3052, HP LaserJet 3030 AIO, HP LaserJet 3050, HP LaserJet 1020, HP LaserJet 1018, Canon i-SENSYS LBP-2900 b, HP LaserJet M 1005 MFP, Canon i-SENSYS LBP-2900, HP LaserJet 1015, Canon Lasershot LBP-3000, HP LaserJet 1010, HP LaserJet 1012, HP LaserJet 3030, Canon i-SENSYS LBP-2900 Series, HP LaserJet 3020 AIO, HP LaserJet 1022 Series, HP LaserJet 3015, HP LaserJet M 1319 F MFP, Canon Lasershot LBP-2900, Canon i-SENSYS LBP-2900 i
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield2000 pages
CompatibilityHP 12 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
OEM codeQ2612A
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originChina, Japan
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentHome
Total amount of recycled materials used for making30%
Pallet size (EU)1184 x 787 x 1082 mm
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet4 pc(s)
Pallet weight (imperial)228.6 kg (504 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1140.5 x 944.9 x 1209 mm (44.9 x 37.2 x 47.6")
Layers per pallet8 pc(s)
Master (outer) cases per pallet232 pc(s)
Products per pallet (EU)168 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)7.5 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width357 mm
Depth105 mm
Height134 mm
Package depth105 mm
Package weight900 g
Weight700 g
Package width357 mm
Package height134 mm
Products per pallet232 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1184 x 963 x 1216 mm
Print quality
Packaging data
Package depth105 mm
Package weight900 g
Package width357 mm
Package height134 mm
Technical details
OEM codeQ2612A
Country of originChina, Japan
UNSPSC-code44103103
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet8 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons32 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)808736558136
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)808736558136
Other features
Logistics data
Pallet gross weight234 kg
Master (outer) cases per pallet layer29 pc(s)
Pallet weight (EU)176 kg
Products per pallet232 pc(s)