HP W1144A/144A Drum kit, 20K pages ISO/IEC 19752 for HP Neverstop 1001
SKU
W1144A
Login for pricing
In Stock: 3 available
144A Black Original Laser Imaging Drum
  • Original HP 144A toner supplies deliver legendary HP print quality.
  • HP 144 imaging drums work with: HP Neverstop Laser 1001, 1201, 1202
  • 1 Black (~20,000 pages)
  • Depend on Original HP 144A toner supplies designed specifically for your HP printer.
  • Imaging drum; Recycling guide; Warranty flyer
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 20000.00
Colour no color
SKU W1144A
EAN 0193905679379
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
Built-in drum unitYes
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield20000 pages
CompatibilityHP 144 imaging drums work with: HP Neverstop Laser 1001, 1201, 1202
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina
HP segmentBusiness
Pallet size (EU)1200 x 800 x 2485.9 mm
UNSPSC-code44103109
Pallet weight (imperial)175.5 kg (387 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1199.9 x 800.1 x 2485.9 mm (47.2 x 31.5 x 97.9")
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet80 pc(s)
Products per pallet (EU)104 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width387.1 mm
Depth295.9 mm
Height191 mm
Package depth295.9 mm
Package weight2.2 kg
Weight1.54 kg
Package width387.1 mm
Package typeBox
Package height191 mm
Products per pallet80 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1200 x 800 x 2485.9 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth295.9 mm
Package weight2.2 kg
Package width387.1 mm
Package typeBox
Package height191 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originChina
UNSPSC-code44103109
Layers per pallet10 pc(s)
Box contentsImaging drum; Recycling guide; Warranty flyer
Maximum number of stacking cartons10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)8 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)193905679379
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)193905679379
Other features
Logistics data
Pallet gross length80 cm
Pallet gross height2.49 m
Pallet gross weight175.5 kg
Master (outer) cases per pallet layer8 pc(s)
Pallet gross width120 cm
Master (outer) case gross weight2.2 kg
Products per master (outer) case1 pc(s)
Pallet weight (EU)228.2 kg
Products per pallet80 pc(s)