HP W2120A/212A Toner cartridge black, 5.5K pages ISO/IEC 19752 for HP CLJ M 554
SKU
W2120A
Login for pricing
In Stock: 32 available
212A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 212A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 212 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M554, M555, M578
  • 1 Black (~5,500 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 212A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 5500.00
Colour black
SKU W2120A
EAN 0194441428858
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield5500 pages
CompatibilityHP 212 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M554, M555, M578
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Pallet size (EU)1198 x 800 x 1115 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)185.1 kg (408 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1198.9 x 998.2 x 1270 mm (47.2 x 39.3 x 50")
Layers per pallet7 pc(s)
Master (outer) cases per pallet140 pc(s)
Products per pallet (EU)96 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width55 mm
Depth78 mm
Height289 mm
Package depth147 mm
Package weight1.18 kg
Weight880 g
Package width395 mm
Package typeBox
Package height161 mm
Products per pallet96 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1198 x 997 x 1271 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth147 mm
Package weight1.18 kg
Package width395 mm
Package typeBox
Package height161 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet7 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons24 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)16 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)194441428858
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)194441428858
Other features
Logistics data
Pallet gross weight134 kg
Master (outer) cases per pallet layer20 pc(s)
Pallet weight (EU)134 kg
Products per pallet96 pc(s)