HP W2210A/207A Toner cartridge black, 1.35K pages ISO/IEC 19752 for HP M 283
SKU
W2210A
Login for pricing
In Stock: 19 available
207A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 207A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 207 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M255, M282, M283
  • 1 Black (~1,350 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 207A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1350.00
Colour black
SKU W2210A
EAN 0193905265138
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1350 pages
CompatibilityHP 207 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M255, M282, M283
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)244.9 kg (540 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4")
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet300 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)4.5
HP GTIN (EAN/UPC)193905265138
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)193905265138
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross length98.6 cm
Pallet gross height125.4 cm
Pallet gross weight245.5 kg
Master (outer) cases per pallet layer30 pc(s)
Pallet gross width111 cm
Pallet weight (EU)182.5 kg
Master (outer) cases per pallet (EU)24 pc(s)
Products per pallet300 pc(s)