HP W2212A/207A Toner cartridge yellow, 1.25K pages ISO/IEC 19752 for HP M 283
SKU
W2212A
Login for pricing
In Stock: 282 available
207A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 207A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 207 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M255, M282, M283
  • 1 Yellow (~1250 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 207A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 1250.00
Colour yellow
SKU W2212A
EAN 0193905265152
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity0
Colour toner cartridges quantity1
Black toner page yield0 pages
Colour toner page yield1250 pages
CompatibilityHP 207 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M255, M282, M283
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursYellow
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)244.9 kg (540 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4")
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet300 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)193905265152
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)193905265152
Other features
Logistics data
Pallet gross length98.6 cm
Pallet gross height125.4 cm
Pallet gross weight245.5 kg
Master (outer) cases per pallet layer30 pc(s)
Pallet gross width111 cm
Pallet weight (EU)182.5 kg
Master (outer) cases per pallet (EU)24 pc(s)
Products per pallet300 pc(s)