HJGAN245-EU
Login for pricing
In Stock: 1 available
245W GaN Desktop Charger, USB-C, 582 g
More Information
Charger type Indoor
SKU HJGAN245-EU
EAN 5051794042351
Manufacturer HYPER
Availability In Stock
Meet the newest way we’re providing a robust power solution to any work-from-home professional or business enterprise for when additional outlet space may be sparse, the HyperJuice 245W GaN Desktop Charger. It’s the world’s first and smallest 245W GaN charger that boasts four 100W USB-C Power Delivery ports driven by industry-leading GaN technology. This provides anyone with the ability to charge four mid-size 60W laptops at the same time, like the 13” MacBook Pro or Air. Or, if you have multiple devices, charge two 16” MacBook Pro laptops, an iPad Pro and an iPhone 13 all at the same time. Simultaneously Charge 4 Devices With four powerful USB-C charging ports, each at 100W ratings, you’ll be able to charge two M1 MacBook 16”, one iPhone 13, and one iPad Pro 11” faster than you’d ever thought possible. Powered By GaN Technology The innovative Gallium Nitride semiconductor technology provides a solution that’s smaller, charges faster, and charges more efficiently than traditional silicon-based chargers. Slim & Portable Design Not only is the GaN Charging Station powerful, but it’s slim, compact and perfect for life on-the-go. Also, enjoy having a little more free desk space due to the compact size. AC Extension Cord Included With the included AC extension cord, you’ll never have to be tied to wall outlets, especially if you’re working from an airport, coffeeshop or wherever wall outlet space may be tricky to find. Smart Power Protection Get more peace of mind when charging due to our super-smart over current, over voltage, over temperature and short-circuit protection. Maximum Compatibility Supports PD 3.0, QC 4.0+, and PPS for iPhone, iPad, Android, PC, Chromebook and Samsung fast charging.
Performance
Charger typeIndoor
Charger compatibilityNotebook, Smartphone, Tablet
Power source typeAC, Battery
Power protection featuresOver voltage, Overheating, Overload
CompatibilityUSB-C Devices PD3.0/2.0; PPS: QC 4.0+/ 3.0/ 2.0; Apple 2.4A; BC 1.2; AFC; SCP; FCP
Fast chargingYes
USB Type-C ports quantity4
Design
Product colourBlack, Silver
Power
Maximum power100 W
Technical details
Package typeBox
Cables includedAC
Power source typeAC, Battery
ManualYes
Packaging data
Package typeBox
Cables includedAC
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 55 °C
Operating temperature (T-T)-10 - 45 °C
Packaging content
ManualYes
Colour
Product colourBlack, Silver
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product HYPER 245W GaN Desktop Charger Black, Silver Indoor
New
HYPER 245W GaN Desktop Charger Black,... Login for pricing