SKU
HJ1001BKWWGL
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | HJ1001BKWWGL |
| EAN | 6941921148874 |
| Manufacturer | HYPER |
| Availability | In Stock |
The HyperJuice 145W PD 3.1 USB-C GaN Travel Charger powers up to 4 devices simultaneously, including pro laptops, tablets, and phones, with its advanced GaN technology. It has everything you need for global travel, thanks to its compact design and included travel adapters. Additionally, it easily transforms into a flexible desktop charger with the included C8 adapter. It’s the perfect solution for staying charged and connected, no matter where you are in the world.
Transforms into a Desktop Charging Solution
* 3rd Party Testing
145W GaN Fast Charging
Capable of 145W PD 3.1 charging speeds through either of the top 2 USB-C ports, allowing you to fast charge a MacBook Pro 16-inch at the fastest possible speeds, from 0-50% in about 28 minutes. *
* 3rd Party Testing
Intelligent Fast Charging
22% Cooler Than Leading Charger Brand *
* HyperJuice 70W charger vs. a leading brand's 65W charger.
Travel-Ready with Global Adapters Included
Maximum Charging Compatibility for 1000+ Devices Worldwide
Supported by charging protocols including PD 3.1, PPS, QC 3.0, and QC 2.0, HYPERJuice 100W GaN Travel Charger is compatible with approximately 1,000+ devices. Whether you need to power your pro laptop, tablet, phone or headphones, we’ve got you covered.
145W GaN Fast Charging
Intelligent Fast Charging
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Gaming controller, Mobile phone, Netbook, Laptop, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | GaN, Power Delivery 3.1, Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 3 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum power | 140 W |
| Port 1 output power | 140 W |
| Port 2 output power | 140 W |
| Port 3 output power | 45 W |
| Port 4 output power | 18 W |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 186 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 106 mm |