HJ1002BKWWGL
- Can power up to 4 devices simultaneously with its three USB-C ports and one USB-A port
- Charge safely with industry-leading testing, third-party certifications, and intelligent chips
- Everything you need for global travel, thanks to its compact design and included travel adapters
- Transforms into a flexible desktop charger with the included C8 adapter
|---|---|
| SKU | HJ1002BKWWGL |
| EAN | 6941921149383 |
| Manufacturer | HYPER |
| Availability | In Stock |
The HyperJuice 100W USB-C GaN Charger can power up to 4 devices simultaneously with its three USB-C ports and one USB-A port, allowing you to fast charge your laptop, phone, tablet, or headphones. It has everything you need for global travel, thanks to its compact design and included travel adapters. Additionally, it easily transforms into a flexible desktop charger with the included C8 adapter. It’s the perfect solution for staying charged and connected, no matter where you are in the world.
100W GaN Fast Charging
Capable of 100W PD 3.0 charging speeds through either of the top 2 USB-C ports, allowing you to fast charge a MacBook Pro 14” from 0-50% in about 27 minutes.
Intelligent Fast Charging
22% Cooler Than Leading Charger Brand
Supported by charging protocols including PD 3.0, PPS, QC 3.0, and QC 2.0, HyperJuice 100W GaN Travel Charger is compatible with approximately 1,000+ devices. Whether you need to power your pro laptop, tablet, phone or headphones, we’ve got you covered.
Going Beyond Safety
100W GaN Fast Charging
Intelligent Fast Charging
Going Beyond Safety
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Charger compatibility | Laptop, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating principle | Contact |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 100 W |
| Port 1 output power | 100 W |
| Port 2 output power | 100 W |
| Port 3 output power | 27 W |
| Port 4 output power | 18 W |
| Technical details | |
| Power source type | AC |
| AC adapter included | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 84 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 340 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
HYPER HyperJuice 100W USB-C GaN Travel...