C31METALDP60HZ
- 1x USB-C 3.1 connector, transfer rate up to 10 Gbps, for connecting to a notebook, tablet or PC
- Graphic interface: 1x Display Port (spec. 1.2), max. 3840x2160 / 60Hz, for connecting an external monitor
- Mode: Extend, Mirror and Primary Display
- Supported colors 16 / 32 bit
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | Display Port |
| Connector 1 | USB Type-C |
| SKU | C31METALDP60HZ |
| EAN | 8595611702617 |
| Manufacturer | i-tec |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Metal |
| PDF URLs |
View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Colour depth | 32 bit |
| Product colour | Grey, Turquoise |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | Display Port |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 2160p |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Other features | |
| Width | 45 mm |
| Height | 15 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Height | 15 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 27 g |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 69 g |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 25 mm |