DP2HDMI4K30HZ
- Plug & Play and price affordable DisplayPort to HDMI adapter
- Use only with DisplayPort ports marked "DP++"
- In the case of DisplayPort with DisplayLink, the maximum resolution will be 4K / 30 Hz (e.g., i-tec docking stations or video adapters with product number starting with CAxxxxxxxxx)
- In the case of a DisplayPort connection with Thunderbolt, the maximum resolution will be 4K / 30 Hz (e.g., i-tec docking stations or video adapters with a product number starting with TBxxxxxxxxx)
- In the case of DisplayPort with USB-C, the maximum resolution will be FHD (1080p) / 60 Hz (e.g., i-tec docking stations or video adapters with product number starting with C31xxxxxxxxx)
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | Displayport |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | HDMI |
| SKU | DP2HDMI4K30HZ |
| EAN | 8595611706707 |
| Manufacturer | i-tec |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | HDMI |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Features | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 62 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 11 g |
You may also be interested in
| Product |
i-tec Passive DisplayPort to HDMI Adap...
Login for pricing
StarTech.com 2 Port USB A Female Low P...
Login for pricing
StarTech.com 24in Internal USB Motherb...