C31DUAL4K60DP
Login for pricing
In Stock: 1 available
USB-C Dual 4K/60Hz (single 8K/30Hz) DP Video Adapter
  • Powerful USB-C video adapter that can connect up to two monitors simultaneously
  • The adapter supports up to 1x 8K / 30 Hz or 2x 4K / 60 Hz resolution
  • Support for two DP ports
  • Can connect to all USB-C ports: USB-C, USB4, Thunderbolt 3, Thunderbolt 4
  • The adapter is compatible with all major operating systems
  • No installation required for connection (Plug & Play)
  • NOTICE: Only one external monitor will be supported when used with macOS
More Information
DisplayPort output Yes
HDMI output No
DVI output No
USB version 2.0
SKU C31DUAL4K60DP
EAN 8595611706554
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
Expand your desktop to two external DP monitors or connect projectors or television to your notebook, tablet or PC via a new USB-C or Thunderbolt 3 connector. The adapter supports 1x 8K / 30 Hz or 2x 4K / 60 Hz*.
Performance
USB connector typeUSB Type-C
USB connector genderMale
USB version2.0
DVI outputNo
HDMI outputNo
DisplayPort outputYes
Number of displays supported2
Maximum resolution7680 x 4320 pixels
Refresh rate at maximum resolution30 Hz
DisplayPorts quantity2
Design
Product colourBlack
USB cable length0.3 m
Package typeBox
System requirements
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid, ChromeOS
Weight & dimensions
Width70 mm
Depth60 mm
Height15 mm
Weight53 g
Package width180 mm
Package depth130 mm
Package height25 mm
Package weight131 g
Packaging content
ManualYes
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec USB-C Dual 4K/60Hz (single 8K/30Hz) DP Video Adapter
New
i-tec USB-C Dual 4K/60Hz (single 8K/30... Login for pricing
Bestseller
StarTech.com USB 3.0 to HDMI Adapter,... Login for pricing
StarTech.com USB C to HDMI 2.0 Adapter with Power Delivery - 4K 60Hz USB Type-C to HDMI Display Video Converter - 60W PD Pass-Through Charging Port - Thunderbolt 3 Compatible - Black StarTech.com USB C to HDMI 2.0 Adapter... Login for pricing
Hot Product
StarTech.com USB 3.0 to Dual HDMI Adap... Login for pricing
StarTech.com USB-C Multiport Video Adapter - 3-in-1 - 4K 30Hz - Black StarTech.com USB-C Multiport Video Ada... Login for pricing