iiyama ProLite XB2492HSU-B1 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
XB2492HSU-B1
Login for pricing
In Stock: 533 available
24” IPS Full HD panel with 4-side slim bezel, B energy class and height adjustable stand
More Information
SKU XB2492HSU-B1
EAN 4948570126187
Manufacturer iiyama
Availability In Stock
Product Family ProLite
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Thank you
Save electricity, maintain picture performance
Better Choice - Certified
Take care of your eyes
IPS Technology
HAS 150mm
USB hub
Sleek design, seamless viewing
The ProLite XB2492HSU is a 24” Full HD monitor for anyone who values both high performance and a more sustainable choice. Packaged without plastic and made from 85% post-consumer recycled materials, it meets TCO Certification and EPEAT® Silver standards. Its IPS panel delivers sharp detail, vibrant colours and wide viewing angles, while the 4-side slim bezel design creates a sleek, distraction‑free workspace. EyeSafe® and Eye Comfort certifications reduce eye strain, and the 150mm height‑adjustable ergonomic stand ensures all‑day comfort.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
DDC/CIYes
Maximum refresh rate120 Hz
sRGB coverage (typical)96%
Display surfaceMatt
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.275 x 0.275 mm
Horizontal scan range30 - 140 kHz
Viewable size, horizontal52.7 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time3 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1500:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)60.5 cm
Colour gamut standardNTSC, sRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
AMD FreeSyncYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)10.7 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)B
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours9.1 kWh
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Number of downstream ports2
Technical details
Height (without stand)373.5 mm
Depth (without stand)209.5 mm
Width (without stand)543 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesErP, TCO
Compliance certificatesCE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE
Packaging contentquick start guide, safety guide
Power supply typeInternal
Weight (with stand)4.5 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range5 - 23°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle0 - 90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Weight & dimensions
Height (without stand)373.5 mm
Depth (without stand)209.5 mm
Width (without stand)543 mm
Width (with stand)543 mm
Depth (with stand)209.5 mm
Height (with stand)492 mm
Weight (with stand)4.5 kg
Package width684 mm
Package depth122 mm
Package height400 mm
Package weight6.8 kg
Width543 mm
Weight4.5 kg
Depth209.5 mm
Packaging data
Package width684 mm
Package depth122 mm
Package height400 mm
Package weight6.8 kg
USB cable length1.5 m
Power cable length1.5 m
Quick start guideYes
Cables includedAC, USB, HDMI
HDMI cable length1.5 m
Packaging content
Quick start guideYes
Cables includedAC, USB, HDMI
HDMI cable length1.5 m
USB cable length1.5 m
Sustainability
Other features
Width543 mm
Weight4.5 kg
Depth209.5 mm
Height (without stand)373.5 mm
Depth (without stand)209.5 mm
Width (without stand)543 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product iiyama ProLite XB2492HSU-B1 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black