JUIMAINSTYPECECO25W
Login for pricing
In Stock:
11 available
25 W, 100-240 V, 50/60 Hz, 0.8 A, 1.5 m, 54 x 50 x 157.4 mm
- Faster Charging – 25W Output to Fast Charge the latest Samsung Phones
- Sure Grip Technology – Stop fighting with the wall to remove your plug
- Integrated 1.5m USB-C Cable
- Made from 100% Recycled Plastics
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | JUIMAINSTYPECECO25W |
| Manufacturer | Juice |
| Availability | In Stock |
The all NEW Juice 25W USB-C Charger with 1.5 metre integrated cable is now made from 100% Recycled Plastics!
The Juice 25W USB-C Charger with 1.5 metre integrated cable is the ideal fast charger for all Samsung models. (from 2017 onwards). The Juice Sure Grip designed wall charger enables a better fit and more secure grip in your hand. No more fighting with the plug.
With a 1.5 metre cable this 25W charger is essential for keeping your USB-C device fully charged up and ready to go. This Power Delivery (PD) charger can charge your mobile device up to 50% in 30minutes – thats 3 times quicker than a standard plug.
| Performance | |
|---|---|
| Integrated USB cable | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Fast charging | No |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 25 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Integrated USB cable | Yes |
| Product colour | Blue, White |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
| Input current | 0.35 A |
| Output current | 3000 mA |
| Maximum power | 25 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 / 60 Hz |
| Maximum output voltage | 9 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.77 A |
| Technical details | |
| Cables included | Micro-USB |
| Power source type | AC |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 54 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 157.4 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Colour | |
| Logistics data | |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
Juice JUI-MAINS-TYPEC-2.4A-ECO Smartph...
Login for pricing
Popular
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger...
Hot Product
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
Recommended
OtterBox Standard UK Wall Charger 20W...
mophie essentials 20W USB-C PD wall ad...