K63207EU
- Hard wearing Nylon backpack protects and cushions your laptop
- Padded shoulder straps designed to ease neck and shoulder strain
- Stay organised on the move with mulitple accessories pockets
- Limited 3-year warranty
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Material | Nylon |
| SKU | K63207EU |
| EAN | 5028252090407 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Package width | 330 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Width | 330 mm |
| Weight | 710 g |
| Package weight | 736 g |
| Height | 480 mm |
| Depth | 180 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Country of origin | China |
| Material | Nylon |
| Compatibility | Laptops |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Laptops |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 107.4 cm |
| Pallet net weight | 65.4 kg |
| Products per pallet (EU) | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package weight | 736 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 365 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.72 kg |
| Pallet gross weight | 65.4 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...