K52805EU
- Uses SmartFitTM scientifically proven research to simplify ideal ergonomic height positioning.
- The plastic in this product contains 50% post-consumer recycled (PCR) content.
- Padded non-slip inserts keep any 12-17” laptop firmly in place.
- Dissipates heat buildup and keeps the laptop cooler
- Eases strain on battery and internal components.
- Compact and foldable design is easy to carry.
Category: Laptop Stands
| SKU | K52805EU |
|---|---|
| EAN | 5028252643900 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Ergonomic SmartFit™ System
Sustainability Attributes
Secure Fit for 12”-17” Laptops
Promotes Air Circulation
Portable and Lightweight
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Minimum notebook screen size compatibility | 30.5 cm (12") |
| Maximum notebook screen size compatibility | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Non-slip surface | Yes |
| Ergonomics | |
| Foldable | Yes |
| Tilt angle range | 25 - 50° |
| Adjustable | Yes |
| Number of adjustment positions | 4 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 705 g |
| Width | 275 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 295 mm |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 857 g |
| Display | |
| Packaging data | |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 857 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
| Adjustable | Yes |
| Special features | SmartFit™; EQ |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Material | |
| Material | Plastic |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 275 mm |
| Master (outer) case length | 295 mm |
| Master (outer) case height | 355 mm |