KVR32S22S8/16
Login for pricing
In Stock: 43 available
16 GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, 1.2V, Unbuffered, SODIMM
  • Power Supply: VDD = 1.2V Typical
  • VDDQ = 1.2V Typical
  • VPP = 2.5V Typical
  • VDDSPD = 2.2V to 3.6V
  • Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for
  • data, strobe, and mask signals
  • Low-power auto self refresh (LPASR)
  • Data bus inversion (DBI) for data bus
  • On-die VREFDQ generation and calibration
  • Single-rank
  • On-board I2 serial presence-detect (SPD) EEPROM
  • 16 internal banks; 4 groups of 4 banks each
  • Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8
  • via the mode register set (MRS)
  • Selectable BC4 or BL8 on-the-fly (OTF)
  • Fly-by topology
  • Terminated control command and address bus
  • PCB: Height 1.18” (30.00mm)
  • RoHS Compliant and Halogen-Free
More Information
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 3200 MHz
ECC No
Memory form factor 260-pin SO-DIMM
SKU KVR32S22S8/16
EAN 0740617310894
Manufacturer Kingston Technology
Availability In Stock
Product Family ValueRAM
PDF URLs View PDF
ValueRAM's KVR32S22S8/16 is a 2G x 64-bit (16GB) DDR4-3200 CL22 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx8, non-ECC, memory module, based on eight 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-3200 timing of 22-22-22 at 1.2V. This 260-pin DIMM uses gold contact fingers.
Technical details
Country of originTaiwan
Memory
Buffered memory typeUnregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size)1 x 16 GB
Internal memory16 GB
Component forLaptop
CAS latency22
ECCNo
Internal memory typeDDR4
Features
Internal memory16 GB
Component forLaptop
CAS latency22
Country of originTaiwan
Harmonized System (HS) code84733020
Memory data transfer rate3200 MT/s
Weight & dimensions
Width69.6 mm
Height30 mm