27G610A-B.AEKQ
Login for pricing
In Stock: 199 available
27'' QHD 2560x1440, 200Hz VA, 400cd/㎡, 1ms, 1000:1, DisplayPort, HDMI, Headphone out, 613.2 x 224.5 x 544.2 mm, 5.3kg
  • Ultra‐Smooth 200Hz Refresh Rate: Enjoy fluid, crystal‐clear motion with a high refresh rate designed to reduce motion blur and elevate fast‐paced gaming performance
More Information
SKU 27G610A-B.AEKQ
EAN 8806096561669
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Clarity that keeps you in control
Immerse in true colors, conquer the game
Fluid gaming motion
To bring a 200Hz refresh rate for fluid, crystal-clear visuals, while minimizing motion blur. Dive into more immersive gameplay with every frame.
Overwhelming speed, diving into gaming
Certified with a widely adopted technology
Dynamic Action Sync
Crosshair
The target point is fixed in the center to enhance shooting accuracy.
Compact and sleek
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate200 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeDual WQHD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)68.4 cm
Anti-glare screenYes
Performance
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Crosshair, DAS Mode
FPS counterYes
Design
Market positioningGaming
Country of originSouth Korea
Product colourBlack
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
HDMIYes
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)364.5 mm
Depth (without stand)49.2 mm
Width (without stand)613.2 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Country of originSouth Korea
Power supply typeExternal
Weight (with stand)5.3 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
AC adapter output voltage19 V
Weight & dimensions
Height (without stand)364.5 mm
Depth (without stand)49.2 mm
Width (without stand)613.2 mm
Width (with stand)613.2 mm
Depth (with stand)224.5 mm
Height (with stand)544.2 mm
Weight (with stand)5.3 kg
Weight (without stand)3.5 kg
Package width865 mm
Package depth140 mm
Package height435 mm
Package weight7.1 kg
Packaging data
Package width865 mm
Package depth140 mm
Package height435 mm
Package weight7.1 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.8 m
Features
Other features
FPS counterYes
Height (without stand)364.5 mm
Depth (without stand)49.2 mm
Width (without stand)613.2 mm
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27G610A-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Dual WQHD Black