27GS50F-B.AEKQ
Login for pricing
In Stock: 24 available
27'' FHD 1920 x 1080, 180Hz VA, 250cd/㎡, 5ms, 3000:1, DisplayPort, HDMI, Headphone out, 613.69 x 201.61 x 456.05 mm, 3.87kg
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Gaming
SKU 27GS50F-B.AEKQ
EAN 8806096090763
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Upgraded speed.
New standard.
We have raised UltraGear's speed standard to 180Hz. You can enjoy ultra-clear and smooth images with a 180Hz refresh rate, which loads images 180 times in a second.
Incredible speed to victory
Feel actual combat with true colour
Clearer, smoother, and faster
Designed for gamer
Match up with your gaming style
Dynamic Action Sync
Black Stabilizer
Crosshair
The target point is fixed in the center to enhance shooting accuracy.
FPS Counter
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
HD typeFull HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3114 x 0.3114 mm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)3000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeVA
Colour depth8 bit
Display diagonal (metric)68.6 cm
Anti-glare screenYes
Performance
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Crosshair, DAS Mode
FPS counterYes
Design
Market positioningGaming
Country of originSouth Korea
Product colourBlack
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
HDMIYes
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)39.3 mm
Width (without stand)613.7 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Country of originSouth Korea
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.87 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
AC adapter output voltage19 V
Weight & dimensions
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)39.3 mm
Width (without stand)613.7 mm
Width (with stand)613.7 mm
Depth (with stand)201.6 mm
Height (with stand)456.1 mm
Weight (with stand)3.87 kg
Weight (without stand)3.25 kg
Package width776 mm
Package depth156 mm
Package height435 mm
Package weight5.9 kg
Packaging data
Package width776 mm
Package depth156 mm
Package height435 mm
Package weight5.9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.8 m
Features
Other features
FPS counterYes
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)39.3 mm
Width (without stand)613.7 mm
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27GS50F-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black LG 27GS50F-B computer monitor 68.6 cm... Login for pricing