27U730A-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 116 available
27", 4K UHD, 16:9, IPS, 300 cd/m², 1000:1, 60Hz, 178°, 100-240V, 50/60Hz
More Information
SKU 27U730A-B.AEK
EAN 8806096526798
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Clarity with 8.29 million pixels
True colors trusted by pro
Deeper black for detail
All-in-One USB-C
The USB-C supports display, data transfer, and 90W device charging simultaneously, providing seamless laptop support all through a single cable.
Multiple connections from mac device to pc
Immersive sound
Switch swiftly
Clutter-free, slim design
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut90%
Maximum refresh rate60 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.0518 x 0.1554 mm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth10 bit
DCI-P3 coverage90%
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.4 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Design
Country of originChina
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Technical details
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)613.5 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Compliance certificatesCE, KC, cUL
Country of originChina
Power supply typeExternal
Weight (with stand)7.7 kg
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
PivotYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)19.34 W
Input current9 A
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage20 V
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours27 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code2310473
Weight & dimensions
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)613.5 mm
Width (with stand)613.5 mm
Depth (with stand)253.2 mm
Height (with stand)539.2 mm
Weight (with stand)7.7 kg
Weight (without stand)10.4 kg
Package width694 mm
Package depth451 mm
Package height217 mm
Package weight10.4 kg
Packaging data
Package width694 mm
Package depth451 mm
Package height217 mm
Package weight10.4 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedAC, HDMI
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, HDMI
Power adapter includedYes
Sustainability
Features
Other features
DCI-P3 coverage90%
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)613.5 mm
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27U730A-B computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black
Bestseller
LG 27U730A-B computer monitor 68.6 cm... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing
Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black, Silver Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6... Login for pricing