27UP850K-W.AEK
Login for pricing
In Stock: 38 available
27", 3840 x 2160, 400 cd/m², IPS, HDR, HDMI x 2, DisplayPort, USB-C, Headphone out, 5W x 2, 613.5 x 569.3 x 239.3mm, 5.9kg
  • Clean and Bright HDR
  • HDR Effect to SDR Content
  • Hardware Calibration Ready
  • Easy Control and Connectivity
  • Immersive Gaming Experience
  • Vividly and Realistically
  • Easier User Interface
  • Easy and Comfortable
More Information
Display 27" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Professional
SKU 27UP850K-W.AEK
EAN 8806096296165
View PDF
27'' UHD 4K IPS Monitor with VESA DisplayHDR™ 400
Details Mastered
Space
- 27" IPS UHD 4K
- 3840 X 2160
Image Quality
- DCI-P3 95% (Typ.)
- VESA DisplayHDR™ 400
Feature
- AMD FreeSync™
- Height & Pivot & Tilt Adjustable Stand
VESA DisplayHDR™ 400
Clean and Bright HDR
HDR Effect to SDR Content
IPS with DCI-P3 95% (Typ.)
True Colours and Wide View
Hardware Calibration Ready
USB Type-C™
Easy Control and Connectivity
USB Type-C™ ports allow 4K display, data transfer and connected device charging (up to 90W), enabling support for your laptop all at the same time over a single cable. Reduce cord clutter and increase efficiency through one USB Type-C™ cable without the need of dedicated cables or chargers for your laptop or other devices.
4K
Display
Data
Transfer
Up to 90W
of Power Delivery
Charging All Devices
with One Cable
Enhance Games up to 4K and HDR
Immersive Gaming Experience
AMD FreeSync™
Fluid and Rapid Motion
React Faster to Opponents
Reduce input lag with Dynamic Action Sync so it helps gamers catch critical moments in real-time.
Attack First in Dark
Enjoy 4K and HDR Contents
Vividly and Realistically
OnScreen Control
Easier User Interface
Ergonomic Design
Easy and Comfortable
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Super+ Resolution
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Native aspect ratio16:9
Colour gamut95%
Maximum refresh rate60 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1554 x 0.1554 mm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.4 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power5 W
Design
Market positioningProfessional
Country of originChina
Product colourSilver, White
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-C downstream ports quantity1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
USB Type-B downstream ports quantity2
Number of downstream ports2
Technical details
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)613.5 mm
HDMIYes
Product colourSilver, White
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Power supply typeExternal
Weight (with stand)5.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)46 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)210 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours46 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)613.5 mm
Width (with stand)613.5 mm
Depth (with stand)239.3 mm
Height (with stand)569.3 mm
Weight (with stand)5.9 kg
Weight (without stand)4.1 kg
Package width694 mm
Package depth212 mm
Package height496 mm
Package weight8.9 kg
Packaging data
Package width694 mm
Package depth212 mm
Package height496 mm
Package weight8.9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, Power, USB Type-C
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Power adapter includedYes
Features
Other features
DCI-P3 coverage95%
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)613.5 mm
Power consumption (max)46 W
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27UP850K-W computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Silver, White
Bestseller
LG 27UP850K-W computer monitor 68.6 cm... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing
Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black, Silver Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6... Login for pricing