LG 27US550-W.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD White
SKU
27US550-W.AEK
Login for pricing
In Stock: 19 available
LG UltraFine IPS, UHD, 60Hz, 27", 4K, IPS, 5ms, HDMI, DP
  • 27” UHD 4K (3840x2160) IPS display
  • HDR10, DCI-P3 90% (Typ.)
  • Brightness 300nits upgrade
  • 3-side Virtually Borderless
  • LG Switch
More Information
Display 27" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
SKU 27US550-W.AEK
EAN 8806096253731
View PDF
Enjoy your creativity
HDR 10 with DCI-P3 90%
See amazing colours
Ergonomic design
Easy and comfy
Switch swiftly
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Native aspect ratio16:9
Colour gamut90%
Maximum refresh rate60 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.4 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Anti-glare screenYes
Design
Product colourWhite
DisplayPorts quantity1
Audio outputYes
Headphone connectivity3.5 mm
Technical details
Height (without stand)45.4 mm
Depth (without stand)363.5 mm
Width (without stand)613.5 mm
HDMIYes
Product colourWhite
Weight (with stand)6.8 kg
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours34 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)45.4 mm
Depth (without stand)363.5 mm
Width (without stand)613.5 mm
Width (with stand)613.5 mm
Depth (with stand)539.2 mm
Height (with stand)253.2 mm
Weight (with stand)6.8 kg
Weight (without stand)4.2 kg
Package width690 mm
Package depth447 mm
Package height167 mm
Package weight7.3 kg
Packaging data
Package width690 mm
Package depth447 mm
Package height167 mm
Package weight7.3 kg
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Packaging content
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Other features
Height (without stand)45.4 mm
Depth (without stand)363.5 mm
Width (without stand)613.5 mm
Compare Products
Product LG 27US550-W.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD White
Bestseller
LG 27US550-W.AEK computer monitor 68.6... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing
Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black, Silver