29U511A-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 93 available
29" (2560 x 1080), IPS, 100Hz, 250cd/m², 8bit (6bit+FRC), sRGB 90%
  • 29-inch 21:9 WFHD (2560x1080) IPS Display
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • sRGB 99% (Typ.), Colour Calibrated in factory
  • 250nits (Typ.) Brightness / HDR 10
  • 100Hz Refresh Rate, 1ms MBR
More Information
SKU 29U511A-B.AEK
EAN 8806096534922
Manufacturer LG
Availability In Stock
See more, do more
Detailed Contrast
Switch swiftly
Clear motion with 1ms MBR
Reader Mode
Flicker Safe
Reduce clutter with a sleek design
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesCrosshair
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeWFHD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2626 x 0.2628 mm
Display resolution2560 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal73.7 cm (29")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)73 cm
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)313.4 mm
Depth (without stand)45.3 mm
Width (without stand)688.5 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)4.5 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Height adjustmentNo
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours20 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours22 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)313.4 mm
Depth (without stand)45.3 mm
Width (without stand)688.5 mm
Width (with stand)688.5 mm
Depth (with stand)223.8 mm
Height (with stand)406.6 mm
Weight (with stand)4.5 kg
Weight (without stand)4 kg
Package width822 mm
Package depth413 mm
Package height159 mm
Package weight6.8 kg
Packaging data
Package width822 mm
Package depth413 mm
Package height159 mm
Package weight6.8 kg
Cables includedAC, HDMI
Packaging content
Cables includedAC, HDMI
Other features
Height (without stand)313.4 mm
Depth (without stand)45.3 mm
Width (without stand)688.5 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 29U511A-B computer monitor 73.7 cm (29") 2560 x 1080 pixels WFHD LED Black