32GR93U-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 8 available
32" UltraGear UHD 1ms 144Hz Gaming Monitor with NVIDIA G-SYNC Compatible
  • 32-inch UltraGearTM UHD (3840X2160) Display
  • 144Hz Refresh Rate
  • IPS 1ms (GtG) Response Time
  • VESA DisplayHDRTM 400, DCI-P3 95% (Typ.)
  • NVIDIA® G-SYNC® Compatible
  • AMD FreeSyncTM Premium
More Information
Display 31.5" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU 32GR93U-B.AEK
EAN 8806084252371
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Performance Compatible with PC & Console Gaming
From the 32GR93U’s HDMI 2.1 connection, game at up to 4K UHD resolution with a ultra-smooth, 144Hz refresh rate on PC games and get up to a 120Hz refresh rate support on next gen gaming consoles.
1ms Response Time: Designed for Incredible Speed
Get In The Game
AMD FreeSync Premium is Build In
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut90%
Maximum refresh rate144 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)700:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time1 ms
Display diagonal80 cm (31.5")
Contrast ratio (typical)1000:1
Response time (fast)1 ms
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standardDCI-P3
Anti-glare screenYes
Multimedia
Design
Market positioningGaming
Country of originChina
Product colourBlack, Grey, Purple
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
USB Type-A downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version1.4/2.1
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)428.2 mm
Depth (without stand)54 mm
Width (without stand)713.9 mm
HDMIYes
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Power supply typeExternal
Weight (with stand)8.3 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
PivotYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)70 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)65 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours55 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1562333
Weight & dimensions
Height (without stand)428.2 mm
Depth (without stand)54 mm
Width (without stand)713.9 mm
Width (with stand)713.9 mm
Depth (with stand)278 mm
Height (with stand)611.2 mm
Weight (with stand)8.3 kg
Weight (without stand)6 kg
Package width969 mm
Package depth531 mm
Package height168 mm
Package weight11.6 kg
Packaging data
Package width969 mm
Package depth531 mm
Package height168 mm
Package weight11.6 kg
Package typeBox
Remote control includedNo
ManualYes
Cables includedAC, USB Type-A
Remote control batteries includedNo
Packaging content
Remote control includedNo
ManualYes
Cables includedAC, USB Type-A
Sustainability
Features
Other features
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)428.2 mm
Depth (without stand)54 mm
Width (without stand)713.9 mm
Power consumption (max)70 W
Package typeBox
Logistics data
Harmonized System (HS) code8528521000
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 32GR93U-B computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black, Grey, Purple LG 32GR93U-B computer monitor 80 cm (3... Login for pricing