32UN650K-W.AEK
Login for pricing
In Stock: 76 available
32", 3840 x 2160, IPS, 16:9, 350 cd/m², HDR, Super Resolution+, Black Stabilizer, HDMI x 2, DP, Headphone out, Speaker, 714.3 x 595.9 x 226.7mm, 8.2kg
  • Details Mastered
  • Creative Professional
  • Colour Calibrated
  • Immersive Gaming Experience
  • Fluid and Rapid Motion
  • React Faster to Opponents
  • Black Stabilizer
  • More Vividly and Realistically
  • Ergonomic Design
More Information
Display 32" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Home
SKU 32UN650K-W.AEK
EAN 8806096297407
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
31.5" UHD 4K (3840x2160) HDR IPS Monitor
Details Mastered
Space
- 31.5" IPS UHD 4K
- 3840x2160
Image Quality
- DCI-P3 95% (Typ.)
- HDR10
Feature
- AMD FreeSync™
- MAXXAUDIO®
Creative Professional
Suitable Clarity, Precision and Colour Expression
Colour Range with DCI-P3 95% (Typ.)
Colour Calibrated
It is colour calibrated to display original intended colour for accurate picture quality.
Enhance Games up to 4K and HDR
Immersive Gaming Experience
AMD FreeSync™
Fluid and Rapid Motion
Dynamic Action Sync
React Faster to Opponents
Minimize input lag with Dynamic Action Sync so gamers can catch every single moment in real-time.
Black Stabilizer
Attack First in Dark
Enjoy 4K and HDR Contents
More Vividly and Realistically
Ergonomic Design
Easy and Ergonomic
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Built-in cameraNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Super+ Resolution
Display
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut95%
Maximum refresh rate60 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.18159 x 0.18159 mm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power5 W
Design
Market positioningHome
Product colourWhite
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
HDMIYes
DisplayPort out version1.4
Technical details
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714.3 mm
HDMIYes
Product colourWhite
Weight (with stand)8.2 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)65 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours56 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714.3 mm
Width (with stand)714.3 mm
Depth (with stand)226.7 mm
Height (with stand)595.9 mm
Weight (with stand)8.2 kg
Weight (without stand)6.5 kg
Package width821 mm
Package depth230 mm
Package height507 mm
Package weight11.2 kg
Packaging data
Package width821 mm
Package depth230 mm
Package height507 mm
Package weight11.2 kg
Cables includedDisplayPort, HDMI, Power
Power adapter includedYes
Packaging content
Power adapter includedYes
Other features
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714.3 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 32UN650K-W computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED White
Hot Product
LG 32UN650K-W computer monitor 81.3 cm... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing
Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black, Silver Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6... Login for pricing