34GX900A-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 58 available
34" UltraGear WQHD OLED Curved Gaming Monitor, 240Hz, 0.03ms (GtG), DisplayHDR True Black 400, USB-C (PD 65W) & HDMI 2.1
  • 34-inch WQHD (3440x1440) OLED display
  • The 21:9 UltraWide sweet spot for gaming
  • 240Hz refresh rate/ 0.03ms (GtG) response time
  • DisplayHDR True Black 400 / DCI-P3 98.5%
  • NVIDIA® G-SYNC® Compatible / VESA Certified AdaptiveSync / AMD FreeSyncTM Premium Pro
  • Clutter-free, L-stand sleek design
More Information
SKU 34GX900A-B.AEK
EAN 8806096526941
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
UltraWide view with deep black OLED
Brightest OLED
Go wide. Not short.
The ideal curvature 800R
Deeper black,
realistic color
Advanced eye comfort technologies
by three UL verifications
0.03ms (GtG) speed,
240Hz smooth gameplay
To bring you a swift 0.03ms (GtG) response and a rapid 240Hz refresh rate, reducing reverse ghosting for crystal-clear, fluid visuals. Dive into more immersive gameplay with every frame.
All-in-One USB-C for responsive gaming
Connect your laptop to the monitor with a USB-C cable for up to 65W power delivery, eliminating the need for a separate adapter. Enjoy WQHD resolution and a 240Hz refresh rate via DP 1.4 or HDMI 2.1, ensuring your gaming remains uninterrupted.
Smooth motion, infinite play
Advanced gaming features
•Low Latency reduces input lag for real-time response.
•Black Stabilizer brightens dark scenes, helping gamers spot enemies and details.
•Crosshair enhances precision for deadly accuracy.
•FPS Counter shows your real-time frame rate.
Plunge into the world of PC and console gaming!
Plugin for immersive sound effect
Enjoy gaming with seamless voice chat via the 4-pole headphone out. Get fully immersed with the virtual 3D sound powered by DTS Headphone:X, while the built-in 7W x2 speakers with Depth-Sound technology deliver a powerful, dynamic audio experience.
Seamless gameplay powered by LG Switch
Protecting OLED via On-Screen Display
Clutter-free, sleek design
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)275 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate240 Hz
HD typeWide Quad HD
Display technologyOLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.231 x 0.231 mm
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)1500000:1
Display brightness (peak)1300 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
DCI-P3 coverage98.5%
Screen curvature rating800R
Display diagonal (metric)86.2 cm
Hardware calibrationYes
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power7 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power7 W
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer
FPS counterYes
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power7 W
Design
Market positioningGaming
Country of originChina
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-A downstream ports quantity2
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
HDCP version2.3
Technical details
Height (without stand)358.3 mm
Depth (without stand)167.1 mm
Width (without stand)784.1 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Power supply typeExternal
Game modeYes
Weight (with stand)10.4 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)36 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours36 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)358.3 mm
Depth (without stand)167.1 mm
Width (without stand)784.1 mm
Width (with stand)784.1 mm
Depth (with stand)291.8 mm
Height (with stand)580.4 mm
Weight (with stand)10.4 kg
Weight (without stand)6.2 kg
Package width927 mm
Package depth550 mm
Package height295 mm
Package weight15.1 kg
Packaging data
Package width927 mm
Package depth550 mm
Package height295 mm
Package weight15.1 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Power adapter includedYes
Features
Other features
DCI-P3 coverage98.5%
Hardware calibrationYes
Warranty period2 year(s)
FPS counterYes
Height (without stand)358.3 mm
Depth (without stand)167.1 mm
Width (without stand)784.1 mm
USB Power Delivery up to65 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 34GX900A-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD OLED Black LG 34GX900A-B computer monitor 86.4 cm... Login for pricing